PŁONĄCE POLA

 

    Tak, jak Hawaje mogą nas zachwycić bo mimo wulkanicznego wyglądu pewnych terenów i niemiłego zapachu siarki, tak o włoskich Polach Flegrejskich wolelibyśmy nawet nie myśleć. Usytuowane na powierzchni wulkanicznej kaldery wielkości 13 km średnicy, są terenem pod którym znajduje się płynna, gorąca lawa. A na górze żyją ludzie. W centrum kaldery znajduje sie miasto Pozzouli /ok.80 tys. mieszkańców/. Teren kaldery jest, można powiedzieć, wulkanicznie urozmaicony. Są tu kratery, stożki  wulkaniczne, gorące źródła, częste trzęsienia Ziemi i deformacje terenu. 

Wielki wybuch Pól Flegrejskich miał miejsce około 39 tys. lat temu. Obecnie Pola Flegrejskie wykazują wzmożoną aktywność. Jak i czym to się zakończy? Naukowcy, geolodzy są zaniepokojeni bo już od pewnego czasu PF coraz częściej są dostrzegane jako teren, gdzie coś może się wydarzyć. Bo wybuchy wulkanów są coraz częstsze i może nastąpić wielka erupcja PF, jak 39 tys. lat temu. Wtedy jej skutkami było : 

  • pyły pokryły część EUROPY, północną AFRYKĘ, zachodnią AZJĘ
  • do atmosfery dostał się dwutlenek siarki tworząc chmury siarki i zakrywając nimi Słonce
  • zima wulkaniczna
  • obniżenie na świecie temp. /ochłodzenie klimatu.

Co obecnie nastąpi na PF? Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Alida /I/ z naszej fraktalowej grupy twierdzi, że jest to najbardziej monitorowane miejsce w świecie. Nie dziwi mnie to wcale. 

0 Comments:

Post a Comment